W zimie trekking w górach może być pełny przygód. Śnieg, mróz, wiatr, zawalone trasy, ograniczona widoczność a także zagrożenie lawinowe budzą strach u niejednego amatora trekkingu. Żeby czuć się pewnie mimo niełatwych warunków w górach zimą, do wyjazdu musimy się odpowiednio przyszykować. W czasie projektowania górskiej ekskursji najistotniejsze będzie zachowanie zdrowego rozsądku. A co poza tym? Na pewno niejednego niebezpieczeństwa pozwolą nam uniknąć: doskonale dopasowane ubranie, profesjonalny ekwipunek oraz wiedza na temat panujących warunków atmosferycznych.

Góry w zimie: jak się uzbroić na zimowy trekking

W zimie spacer w górach może być pełen przygód. Śnieg, mróz, wiatr, zawalone drogi, zawężona widoczność oraz ryzyko lawinowe wywołują strach u niejednego pasjonata trekkingu. Aby czuć się bezpiecznie mimo trudnych warunków w górach zimą, do podróży należy się stosownie przygotować. W trakcie projektowania górskiej wycieczki najistotniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. A co poza tym? Zapewne niejednego niebezpieczeństwa pomogą nam ustrzec się: idealnie dopasowane odzienie, profesjonalny osprzęt a także wiedza na temat aktualnie panujących warunków pogodowych.

wyprawa w góry

Autor: Jennifer Morrow
Źródło: http://www.flickr.com
Najlepiej jest rozpocząć od zainwestowania w odzienia stworzone z oddychających materiałów: Rhovylu, Sympatexu oraz polaru. Warto odziewać się warstwami, rozpoczynając od termoaktywnej bielizny. Dzięki niej pot będzie odprowadzany od powierzchni ciała. Dodatkowo zapewnia ona ciepło, nawet jeżeli jest zwilgotniała. Przed niską temperaturą doskonale ochroni nas także kolejna warstewka – z polaru. Jeżeli przyodziejemy na nią dodatkowo katanę z Gore-Texu, również będziemy zabezpieczeni przed opadami.

Tańszym podejściem będą odzienia z inną membraną, jakie, jednak – mimo iż są odporne na deszcz – mają mniejszą przepuszczalność powietrza, co powoduje, iż można się poczuć niekomfortowo a także porządnie się spocić. Warto pamiętać, iż tylko stosowny dobór wszystkich warstw zagwarantuje nam zupełną ochronę. Niezbędne będą ponadto świetnie dobrane, skórzano-plastykowe buty górskie ,www.skalnik.pl/buty.htmlieprzewiewnej tkaniny, najlepiej z membraną w rodzaju Tex. Ładując plecak, nie możemy zapomnieć o na czoło i dodatkowych bateriach.

Wspomoże ona, jeśli nie uda się nam zdążyć powrócić przed nocką. Gogle natomiast będą potrzebne w czasie intensywnego wiatru. Śpiwór pozwoli czuć się w wyższym stopniu wygodnie, kiedy przyjdzie nam nieoczekiwanie spędzić nockę na szlaku. Warto też pomyśleć o specjalnym sprzęcie, jaki ułatwi nam włóczęgę. Raki – to nakładki na buty wyekwipowane w stalowe zęby – pomogą w czasie poruszania się po oblodzonym terenie, a czekan będzie niezastąpiony w asekuracji na śliskiej powierzchni. Wszelkie wymienione niezbędne gadżety kupimy w sklepie The North Face – .

http://skalnik.pl/the-north-face-b