Jubilerstwo ma faktycznie długą historię. Jest to artystyczne rzemiosło, odnosi się do wytwarzania wyrobów z najbardziej cennych materiałów. W przeszłości te zadania definiowało się jako złotnictwo, zaś termin jubilerstwo dotyczy już czasów najnowszych.

Czym jest jubilerstwo, jaka jest jego historia? Co musimy rozumieć przez tą definicję?

Jubilerstwo ma faktycznie długą historię. To rzemiosło artystyczne, odnosi się do wytwarzania wyrobów z najbardziej cennych materiałów. Kiedyś tego rodzaju zadania nazywało się jako złotnictwo, zaś termin jubilerstwo odnosi się już do czasów najnowszych.

kobieta z biżuterią

Autor: Diva
Źródło: Diva
Faktycznie biżuteria zawsze służyła jako ozdoba ciała, lecz również jako element ubioru na różnorodne okazje. Na początku była wyrabiana z kości, rogów czy muszli, następnie zaś ze złota, masy perłowej oraz szlachetnych kamieni. Najbardziej wartościowa biżuteria od zawsze stanowi symbol władzy, społecznego statusu i bogactwa. Najczęściej kojarzona jest z kobietami, i aktualnie to się nie zmieniło. To one są dość często posiadaczkami różnorakich pierścionków, kolczyków oraz naszyjników, jakie podkreślają ich urodę.
Biżuteria to jednakże coś jeszcze więcej, wiedzą o tym ci, jacy lokują ją jako przyszły kapitał. Nabywają ją oni w specjalnych miejscach, takiego rodzaju jak hurtownia jubilerska wiedząc, iż taka lokata jest w stanie zaprocentować w przyszłości, może to zaoferować same plusy- . W czasach starożytnych złotnictwo opierało się na tworzeniu luksusowych rzeczy codziennego użytku, typu świeczniki czy wazony, lecz także różnych ozdób – naszyjniki czy pierścienie. Nie zapominajmy o rzeczach, które służyły religijnemu kultowi, tworzone więc były kielichy, srebrne oraz złote relikwiarze. Działalność warsztatów złotniczych ujęto w tak zwane struktury cechowe, było to w trzynastym wieku w Europie Zachodnie oraz w 14 wieku w naszym kraju.

pierścionek, biżuteria

Autor: MAURO CATEB
Źródło: http://www.flickr.com
Produkowanie biżuterii jest łączeniem różnorodnych kwestii wiedzy naukowej i dość zawiłej technologii. Niektóre czynności, gdy robione ręcznie, w dzisiejszych czasach są zautomatyzowane, jednak wiele technik zostało do dnia dzisiejszego. Mają rodowód sięgający tysiąca lat wstecz.
W Polsce mamy tzw. obligatoryjne prawo probiercze, nakazuje ono tak zwane cechowanie takich wyrobów w państwowym urzędzie probierczym.

Sprawdź bez lęku ten udostępniony (http://mengarnitury.pl/pl/page/6/2/68/Slubny_garnitur_%E2%80%93_jak_wybrac_) wpis. Przedstawia on podobną kwestię, więc z pewnością też będzie według Ciebie ciekawy.

W Polsce jest aż ponad cztery tysiące podmiotów gospodarczych, które zajmują się tworzeniem oraz obrotem wyrobów z metali i kamieni szlachetnych- przykładowo: GEMEO. Możemy powiedzieć, iż zainteresowanie tą tematyką nie zmniejsza się, ponadto, w niektórych okresach zauważalna jest tendencja zwyżkowa, więc wtedy różne ozdoby sprzedają się jeszcze bardziej skutecznie.